I-65 SB over Stucker Ditch
Fair Condition67 years old16,836 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Scott |
| Location | 01.14 S SR 256 |
| Carries | I-65 SB |
| Crosses | Stucker Ditch |
| Coordinates | 38.72589, -85.80911 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 477.7 ft (145.6 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1878.2 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,836 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 035000 |