Co RD 400 over Spring Creek
Good Condition32 years old400 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Lawrence |
| Location | 4 Mi N Jct Co RT 150 |
| Carries | Co RD 400 |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 34.73000, -87.28167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 105.6 ft (32.2 m) |
| Max Span | 104.3 ft (31.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 264.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019803 |