I-65 over Grassy Creek
Fair Condition68 years old38,025 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 00.78 S SR 250 |
| Carries | I-65 |
| Crosses | Grassy Creek |
| Coordinates | 38.83217, -85.81895 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.7 ft (11.2 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 132.9 ft (40.5 m) |
| Deck Area | 453.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 38,025 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 035100 |