CR 600 East over Rock Creek
Fair Condition61 years old134 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.5 Mi N Of CR 300 S |
| Carries | CR 600 East |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 40.79364, -85.33540 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 175.2 ft (53.4 m) |
| Max Span | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 480.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 134 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500025 |