CR 200 East over Huntington Reservoir
Fair Condition56 years old482 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.4 Mi S Of US 224 |
| Carries | CR 200 East |
| Crosses | Huntington Reservoir |
| Coordinates | 40.83282, -85.41238 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 521.7 ft (159 m) |
| Max Span | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 1319.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 482 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500044 |