County Road over Sizemore Creek
Fair Condition12 years old575 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Escambia |
| Location | 3.5 Mi N Atmore |
| Carries | County Road |
| Crosses | Sizemore Creek |
| Coordinates | 31.09879, -87.52246 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 175.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 575 (2014) |
| Truck Traffic | 52% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020794 |