County Road 55 over Muddy Prong Creek
Good Condition10 years old2,356 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Shelby |
| Location | 1150 South US 280 |
| Carries | County Road 55 |
| Crosses | Muddy Prong Creek |
| Coordinates | 33.34661, -86.53704 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 58.4 ft (17.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 243.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,356 (2024) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020795 |