12th Avenue over Holland Creek
Good Condition10 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Russell |
| Location | Phenix City |
| Carries | 12th Avenue |
| Crosses | Holland Creek |
| Coordinates | 32.50000, -85.03333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 102.4 ft (31.2 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 377.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020796 |