Tuscaloosa Avenue over Black Creek
Good Condition10 years old
Location
| State | Alabama |
| County | Etowah |
| Location | Tuscaloosa Ave/blk Crk |
| Carries | Tuscaloosa Avenue |
| Crosses | Black Creek |
| Coordinates | 34.02833, -86.01833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 243.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020797 |