U.s. 11 over Parker Creek
Fair Condition101 years old3,420 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Sumter |
| Location | 4.3 Mi. S. Of Livingston |
| Carries | U.s. 11 |
| Crosses | Parker Creek |
| Coordinates | 32.54229, -88.23930 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 34.8 ft (10.6 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 96.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1946) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,420 (2013) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002884 |