Northside Drive over Stream
Fair Condition13 years old1,160 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Coffee |
| Location | Enterprise |
| Carries | Northside Drive |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 31.34453, -85.85268 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 119.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,160 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020801 |