Co RD 213 over Mud Creek
Good Condition9 years old372 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Jackson |
| Location | 1 Mi. E Of Int Of HWY 72 |
| Carries | Co RD 213 |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 34.75536, -85.90055 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.0 ft (50.3 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 472.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 372 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020803 |