CR 890 West over Branch Of Salt Creek
Good Condition50 years old240 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.07 N Of CR 625 N |
| Carries | CR 890 West |
| Crosses | Branch Of Salt Creek |
| Coordinates | 38.96630, -86.20336 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.2 ft (8.9 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 85.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600011 |