Hound Holler over Branch Of Kiper Creek
Good Condition28 years old65 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 00.16 N Of CR 700 N |
| Carries | Hound Holler |
| Crosses | Branch Of Kiper Creek |
| Coordinates | 38.97961, -86.14400 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 64.3 ft (19.6 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 145.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600019 |