Norman Road over Dry Creek
Fair Condition52 years old240 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 1.04 S Of CR 300 N |
| Carries | Norman Road |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 38.90354, -86.27330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 62.3 ft (19 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 165.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600025 |