CR 300 North over Wayman Ditch
Fair Condition32 years old30 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.03 W Of SR 135 |
| Carries | CR 300 North |
| Crosses | Wayman Ditch |
| Coordinates | 38.92012, -86.11383 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 96.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600031 |