Wilters Street over Rock Creek
Fair Condition20 years old53 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Baldwin |
| Location | 1.6 M. E. Of College Ave. |
| Carries | Wilters Street |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 30.55308, -87.66861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 267.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020806 |