SR 5 over Cub Creek
Good Condition4 years old5,640 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Wilcox |
| Location | .5 Mi. N. Of Sunny South |
| Carries | SR 5 |
| Crosses | Cub Creek |
| Coordinates | 31.97190, -87.63150 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Area | 1010.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,640 (2013) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020807 |