CR 540 North over East Fork White River
Good Condition39 years old267 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 1.00 W Of Arrowhead DR |
| Carries | CR 540 North |
| Crosses | East Fork White River |
| Coordinates | 38.95680, -85.93664 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 314.0 ft (95.7 m) |
| Max Span | 119.8 ft (36.5 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 784.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 267 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600059 |