Ia 175 over Hardin Creek
Fair Condition36 years old950 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Calhoun |
| Location | 0.7 Mi. W Of Jct. SR P21 |
| Carries | Ia 175 |
| Crosses | Hardin Creek |
| Coordinates | 42.26704, -94.42009 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 117.1 ft (35.7 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 467.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 950 (2022) |
| Truck Traffic | 27% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017021 |