US 30 over East Boyer River
Good Condition29 years old3,670 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Carroll |
| Location | 0.2 Mi. E Of Sec. Rd. M64 |
| Carries | US 30 |
| Crosses | East Boyer River |
| Coordinates | 42.07254, -95.08775 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 491.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,670 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017031 |