Ia 141 over Brushy Creek
Good Condition50 years old1,530 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Carroll |
| Location | 4.5 Mi. W Of Sec. Rd. N44 |
| Carries | Ia 141 |
| Crosses | Brushy Creek |
| Coordinates | 41.87718, -94.76996 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 195.9 ft (59.7 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 859.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,530 (2023) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017301 |