E16 over Marrowbone Creek
Fair Condition77 years old558 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Carroll |
| Location | 085331701 |
| Carries | E16 |
| Crosses | Marrowbone Creek |
| Coordinates | 42.18099, -94.71825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 124.0 ft (37.8 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 370.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 558 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017370 |