Ia 83 over Drainage Ditch
Good Condition39 years old2,120 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 0.6 Mi. E Of S.r. N28 |
| Carries | Ia 83 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 41.41137, -94.86194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 297.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,120 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017461 |