US 71 over Lone Tree Creek
Good Condition55 years old2,830 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 0.1 Mi. S Of Jct. SR G35 |
| Carries | US 71 |
| Crosses | Lone Tree Creek |
| Coordinates | 41.34357, -94.98456 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 311.0 ft (94.8 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 1365.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,830 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017550 |