US 6 & 71 over Troublesome Creek
Good Condition33 years old2,270 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 1.0 Mi. N Of E Jct. Ia 83 |
| Carries | US 6 & 71 |
| Crosses | Troublesome Creek |
| Coordinates | 41.41933, -94.94559 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 767.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,270 (2022) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017571 |