Ia 48 over Drainage Ditch
Fair Condition52 years old1,250 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 1.4 Mi. S Of Jct. Ia 92 |
| Carries | Ia 48 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 41.21701, -95.13729 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 407.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,250 (2022) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017671 |