Ia 83 over Buck Creek
Fair Condition47 years old2,810 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 1.0 Mi. E Of Ia 173 |
| Carries | Ia 83 |
| Crosses | Buck Creek |
| Coordinates | 41.42037, -95.04408 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 184.1 ft (56.1 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 673.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,810 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017781 |