Christian RD over Steephead Crk
Fair Condition49 years old540 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Dale |
| Location | W Of Structure 24230 |
| Carries | Christian RD |
| Crosses | Steephead Crk |
| Coordinates | 31.36797, -85.73945 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 237.9 ft (72.5 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 674.2 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 540 (2020) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPTRARUC024231 |