Forestry Access RD over Bowles Creek Trib
Good Condition28 years old5 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Coffee |
| Location | N Of Structure 24576 |
| Carries | Forestry Access RD |
| Crosses | Bowles Creek Trib |
| Coordinates | 31.49128, -85.81133 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 105.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPTRARUC024577 |