Ia 148 over I-80
Fair Condition68 years old410 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | At Jct.80 |
| Carries | Ia 148 |
| Crosses | I-80 |
| Coordinates | 41.49668, -94.75816 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 217.8 ft (66.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 690.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1977) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 410 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018200 |