F58 Ia 927 over Small Stream
Good Condition9 years old3,050 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 079013403 |
| Carries | F58 Ia 927 |
| Crosses | Small Stream |
| Coordinates | 41.60110, -90.94598 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 326.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,050 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 521 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018231 |