US 30 over Rock Creek
Fair Condition53 years old4,410 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 0.6 Mi W Of W Jct. Ia 38 |
| Carries | US 30 |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 41.88844, -91.16309 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Area | 455.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,410 (2022) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018261 |