FM Y-14 over I-80
Fair Condition67 years old550 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 2.1 Mi. E Of E Jct. Ia 38 |
| Carries | FM Y-14 |
| Crosses | I-80 |
| Coordinates | 41.63317, -90.99680 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 569.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 550 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018690 |