SR Y26 over I-80
Fair Condition67 years old1,580 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | At Jct. Y26 |
| Carries | SR Y26 |
| Crosses | I-80 |
| Coordinates | 41.63358, -90.91909 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 217.8 ft (66.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 730.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,580 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018730 |