Ia 122 over Winnebago River
Good Condition42 years old6,800 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 2.0 Mi. E Of Jct. U.s. 65 |
| Carries | Ia 122 |
| Crosses | Winnebago River |
| Coordinates | 43.14813, -93.16269 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 195.9 ft (59.7 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Area | 1253.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,800 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018831 |