Co RD B30 over Over Ianr Rr
Fair Condition71 years old2,750 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 096191205 |
| Carries | Co RD B30 |
| Crosses | Over Ianr Rr |
| Coordinates | 43.14715, -93.02994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.0 ft (70.7 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 735.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,750 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018850 |