US 65 over E Branch Beaver Dam Crk
Good Condition5 years old2,230 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 0.7 Mi. S Of S.r. B60 |
| Carries | US 65 |
| Crosses | E Branch Beaver Dam Crk |
| Coordinates | 42.96954, -93.20221 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 153.2 ft (46.7 m) |
| Max Span | 149.9 ft (45.7 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 672.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,230 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018881 |