US 65 over E Branch Beaverdam Creek
Good Condition6 years old2,490 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 0.3 Mi. S Of S.r. B55 |
| Carries | US 65 |
| Crosses | E Branch Beaverdam Creek |
| Coordinates | 43.00413, -93.20176 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 943.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,490 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018911 |