US 65 over Calamus Creek
Fair Condition56 years old6,000 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 1.8 Mi. N Of Jct. Ia #122 |
| Carries | US 65 |
| Crosses | Calamus Creek |
| Coordinates | 43.17252, -93.20103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 253.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,000 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000018950 |