B35 255th ST over Crane Creek
Fair Condition49 years old5,106 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 096211403 |
| Carries | B35 255th ST |
| Crosses | Crane Creek |
| Coordinates | 43.13368, -93.29153 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 399.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,106 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000019081 |