B65 120th ST over Bailey Creek
Poor Condition70 years old403 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 094222701 |
| Carries | B65 120th ST |
| Crosses | Bailey Creek |
| Coordinates | 42.93729, -93.42938 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 398.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 403 (2022) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019100 |