Woodley Rd. over Whites Slough
Poor Condition79 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Montgomery |
| Location | 0.75 Mi W Of Vir. Loop |
| Carries | Woodley Rd. |
| Crosses | Whites Slough |
| Coordinates | 32.30403, -86.24716 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 215.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (1993) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 003047 |