Co B-20 over I-35
Fair Condition56 years old2,318 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cerro Gordo |
| Location | 3.9 Mi. N Of Jct. US 18 |
| Carries | Co B-20 |
| Crosses | I-35 |
| Coordinates | 43.19875, -93.34979 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 297.9 ft (90.8 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 980.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,318 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019250 |