US 59 over Westcott Pk Loop
Fair Condition54 years old4,510 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cherokee |
| Location | 0.5 Mi. S Of SR C38 |
| Carries | US 59 |
| Crosses | Westcott Pk Loop |
| Coordinates | 42.74249, -95.55160 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 471.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,510 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019331 |