Ia 31 over Stratton Creek
Fair Condition104 years old1,330 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cherokee |
| Location | 0.1 Mi. N Of SR C66 |
| Carries | Ia 31 |
| Crosses | Stratton Creek |
| Coordinates | 42.57709, -95.71467 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 142.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 (reconstructed 1950) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,330 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019490 |