C38/old 977 over Little Sioux River
Fair Condition44 years old1,547 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cherokee |
| Location | 092403509 |
| Carries | C38/old 977 |
| Crosses | Little Sioux River |
| Coordinates | 42.74913, -95.53580 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 506.9 ft (154.5 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 1653.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,547 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019561 |