US 18 over Little Cedar River
Fair Condition60 years old2,120 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 1.0 Mi. E. Of SR T74 |
| Carries | US 18 |
| Crosses | Little Cedar River |
| Coordinates | 43.06721, -92.54921 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 306.1 ft (93.3 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 1026.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,120 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019570 |