US 18 over Br Little Wapsipinicon R
Fair Condition92 years old3,030 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 1.9 Mi. W Of Jct. US 63 |
| Carries | US 18 |
| Crosses | Br Little Wapsipinicon R |
| Coordinates | 43.06609, -92.37129 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 158.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1934 (reconstructed 1964) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,030 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019640 |