U.s. 18 over Stream
Good Condition49 years old2,610 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Chickasaw |
| Location | 2.3 Mi. E Of E Jct. US 63 |
| Carries | U.s. 18 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 42.96514, -92.27234 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 364.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,610 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000019711 |